ایرانسل ارزان  ,ساخت وبلاگ  ,تور مشهد  ,فریت بار به امریکا  ,دانلود کتاب  ,عطر ادكلن  ,تور لحظه آخری کیش  ,لیست کانال های تلگرام  ,انجام پروژه متلب  ,عمده فروش لوازم قنادی  ,عمده فروش لوازم کوهنوردی  ,دستگاه صحافی  ,عمده فروش اینترنتی  ,عمده فروش اجناس تبلیغاتی  ,ویبره  ,فروشگاه اینترنتی  ,اخبار روز  ,گن ساعت شنی طرح تاپ  ,اخبار میانه  ,خرید نودل جادویی  ,شن جادویی  ,فروشگاه کاپلان مارکت  ,ساخت وبلاگ آزادبلاگ  ,گوگل  ,


بهترين جراح پلك در تهران

بهترين جراح پلك در تهران

مراحل جراحي پلك بالا

جراحي پلك بالا

جراحي پلك

چشم ها نشان دهنده سن فرد و منعكس كننده حالات هيجاني و خلقي وي هستند. چشم ها زود تر از ساير اعضاي بدن علائم پيري را نشان مي دهند.بلفاروپلاستي يا جراحي زيبايي پلك بعد از جراحي بيني يكي از رايج ‏ترين عمل‏هاي زيبايي كشورمان محسوب مي‌شود. جراحي پلك ها، روي پلك هاي بالا و يا بر روي پلك هاي پاييني صورت مي گيرد.

پلك ها به طور معمول در سنين بالاي ميان سالي يعني در حدود چهل وپنج سالگي به بعد  در بعضي افراد شل شده روي مژه ها مي افتد و در برخي از مردم اين افتادگي به قدري زياد است كه از مژه هاي پلك بالا پائين تر آمده وديد فرد را مختل مي كند.

مراحل جراحي پلك بالا

در جراحي پلك بالا از روش بيهوشي بي حسي موضعي استفاده مي شود . بي حسي موضعي مثل حالتي است كه در دندانپزشكي استفاده مي شود. در اين روش ماده بي حس كننده ليدوكايين فقط در محل عمل كه در اينجا اطراف پلك  است، تزريق مي شود. بديهي است كه با اين كار، پلك بي حس مي شود و بيمار در حين جراحي زيبايي پلك دردي را متوجه نخواهد بود.


ات مرتبط: ">
برچسب‌ها: ">

جراحي آب مرواريد چگونه است؟

جراحي آب مرواريد

آب مرواريد

آب مرواريد ، نوعي بيماري پيش‌رونده و بدون درد در عدسي چشم است . عدسي از آب و پروتئين ساخته شده است ، به مرور زمان با افزايش سن ، تركيب عدسي دچار تغير مي شود و تجمع پروتئين ها در بخشي از عدسي ، باعث كدورت عدسي و ايجاد آب مرواريد (كاتاراكت )مي شوند. از علائم آب مرواريد مي توان به افزايش ديد نزديك، تاري ديد يا محو شدن بينايي،  تغيير مداوم شماره عينك و يا لنز تماسي ،حساس شدن به نور و دو بيني اشاره كرد. اين علائم مي‌تواند ناشي از ساير بيماري‌هاي چشمي نيز باشند، پس اگر دچار هر يك از اين علائم شديد حتما به چشم پزشك مراجعه كنيد.

تشخيص آب مرواريد با مشاهده عدسي كدر شده توسط دستگاه‌هاي چشم پزشكي صورت مي پذيرد. ارزيابي با چراغ قوه‌ قابل اعتماد نيست، زيرا همراهي بعضي از بيماري‌ها با آب مرواريد از جمله آب سياه با چراغ قوه قابل تشخيص نيست.


ات مرتبط: ">
برچسب‌ها: ">

همه چيز درباره آب مرواريد يا كاتاراكت

آب مرواريد يا كاتاراكت

آب مرواريد يا كاتاراكت

عدسي عضوي است محدب الطرفين ، قابل انعطاف، بدون رگ و شفاف با قطر ۹ ميليمتر و ضخامت ۴ ميليمتر كه ما بين مايع زلاليه و زجاجيه چشم قرار دارد. و توسط زنولها به شيارهاي بين جسم مژگاني اتصال دارد.عدسي در پشت مردمك واقع شده است و عمل تطابق و متمركز كردن نور بر روي شبكيه را انجام مي‌دهد.

آب مرواريد يا كاتاراكت به كدورت عدسي طبيعي چشم، گفته مي‌شود. آب مرواريد اغلب به آرامي رشد مي كند و مي تواند بر روي يك يا هر دو چشم تاثير بگذارد.در مراحل اوليه كه تنها بخش كوچكي از عدسي كدر شده است، شايد آب مرواريد مشكلي ايجاد نكند، اما در بيشتر مواقع اين روند ادامه مي‌يابد و بخش بزرگي از عدسي كدر مي‌شود و بينايي را مختل مي‌سازد.

سرعت پيشرفت آب مرواريد در بين افراد مختلف متفاوت است، آب مرواريد ناشي از افزايش سن به تدريج در طي چند سال پيشرفت مي‌نمايد. آب مرواريد در افراد جوان و افراد ديابتي ممكن است به سرعت در طي چند ماه پيشرفت نمايد ولي سرعت پيشرفت آب مرواريد در هر فرد را نمي‌توان دقيقا پيشگويي كرد.

علل آب مرواريد يا كاتاراكت مادرزادي

شايعترين علت كدورت عدسي يا آب مرواريد در بزرگسالان كهولت است؛ اما در نوزادان آب مرواريد به دلايل متعددي نظير: بيماري هاي ارثي، عفونت ، مشكلات متابوليك (سوخت و ساز)، ديابت ، ضربه، التهاب يا واكنش هاي دارويي بوجود مي آيد.


ات مرتبط: ">
برچسب‌ها: ">

كدام ناخنك نياز به جراحي دارد؟

 ناخنك

ناخنك چيست؟

ناخنك بافتي عروقي است كه از عمق لايه ملتحمه شروع به رشد وپيشروي به سمت قرنيه مي نمايد. اين بافت عروقي عارضه تماس طولاني با اشعه UV است. البته وجود استعداد ژنتيكي نيز براي پديدار شدن آن ضروري است.

علت ناخنك چشم

نور خورشيد مهمترين عامل رشد ناخنك است اما عوامل محيطي مثل باد و محيط پر گرد و خاك و گرم نيز سبب التهاب ناخنك و قرمزي آن ميشوند.

در مراحل اوليه كه ضايعه كوچك است و روي قرنيه چشم را نگرفته است، علائم بيماري نيز خفيف مي باشد، ولي به تدريج باعث خارش، سوزش و قرمزي چشم مي شود. در موارد پيشرفته تر، بيماري ناخنك سبب تاري ديد در بيمار مي شود. ناخنك در افرادي كه از لنز طبي و يا رنگي استفاده مي كنند، باعث ثبات لنز بر روي چشم شده و سبب ناراحتي چشم در زمان استفاده از لنز مي شود.اين بيماري با نفوذ تدريجي بر سطح خارجي مردمك، كم‌بينايي را سبب مي‌شود. آستيگماتيسم هم از عوارض ديگر آن است.


ات مرتبط: ">
برچسب‌ها: ">

شكستگي وسيع در كف كاسه چشم

شكستگي وسيع كف كاسه چشمشكستگي كاسه چشم

كاسه چشم داراي هفت استخوان ، يك ديواره خارجي ، يك ديواره داخلي ، كف و سقف است.قسمت هايي از كاسه چشم شامل كف و لبه تحتاني چشم از ساير قسمت ها نازكتر است و به همين دليل بيشترين شكستگي هاي كاسه چشم در اين نواحي رخ مي دهد.سقوط ، تصادفات ، آسيب هاي ورزشي از جمله عواملي هستند كه باعث شكستگي كاسه چشم مي شوند. كاسه چشم داراي هفت استخوان ، يك ديواره خارجي ، يك ديواره داخلي ، كف و سقف است.قسمت هايي از كاسه چشم شامل كف و لبه تحتاني چشم از ساير قسمت ها نازكتر است و به همين دليل بيشترين شكستگي هاي كاسه چشم در اين نواحي رخ مي دهد.سقوط ، تصادفات ، آسيب هاي ورزشي از جمله عواملي هستند كه باعث شكستگي كاسه چشم مي شوند.

تصوير بالا استادي است كه در حين آموزش عملي دانشجويان دچار سانحه افتادن از ارتفاع شده و به دنبال برخورد به جسم سخت، كره چشم چپش ناپديد مي شود.پس از انتقال به بيمارستان، ابتدا به ايشان اظهار مي كنند كه كره چشم از كاسه چشم جدا شده و احتمالا در محل حادثه افتاده است. حتي دانشجويان براي پيدا كردن كره چشم به محل باز ميگردند؛ پس از ارجاع بيمار به بيمارستان فارابي ابتدا پس از باز كردن چشم مشاهده شد كه كره چشم در محل خود نيست كه در تصوير چپ بالا مشهود است.


ات مرتبط: ">
برچسب‌ها: ">

روماتيسم چشمي چيست؟

روماتيسم چشمي

يووئيت كه به اصطلاح روماتيسم چشمي نيز ناميده مي شود در واقع التهاب يك يا چند لايه از لايه هاي چشم است كه با علائمي از جمله كاهش ديد، قرمزي ، و دردعميق چشم به صورت يكطرفه يا دو طرفه حادث مي شود. علت التهاب لايه هاي چشم در كل مي تواند به دلايل عفوني يا غير عفوني باشد كه مجموعه حالات غير عفوني به عنوان يووئيت التهابي يا روماتيسم چشمي شناخته مي شود.

در درصدي از موارد اين التهاب به صورت يك حمله حاد و بدون هيچ بيماري زمينه اي رخ مي دهد و گاه در كنار درگيري چشم، بيمار، علائم يك بيماري روماتيسمي را در مفاصل، ريه، كليه، ستون فقرات و … نشان ميدهد. اغلب با درمان بيماري زمينه اي و كنترل روماتيسم عمومي بدن، روماتيسم چشم نيز كنترل ميشود.

روماتيسم چشمي


ات مرتبط: ">
برچسب‌ها: ">

راه كار هايي براي مراقبت از چشم

مراقبت از چشم

مراقبت از چشم

چشم حساس ترين عضو بدن است و در عين حساسيت زياد در معرض تهديدات محيطي فراواني مي باشد . مراقبت از چشم جهت جلوگيري از بيماري ، كاري بسيار آسانتر و كم هزينه تر از درمان بيماري است چرا كه بيمار به جز هزينه گاهي ممكن است مقداري از بينايي خود را نيز از دست بدهد . انسان بيش از ۷۰ درصد اطلاعات زندگي را از طريق چشم دريافت مي شود به همين دليل توجه به بهداشت چشم و مراقبت از چشم جهت داشتن چشمي سالم يك امر بسيار مهم است.

نكات‌ بهداشتي‌ جهت‌ مراقبت‌ از‌ چشم‌ ها

 1. دستهاي آلوده و كثيف را به چشم نماليد.
 2. استفاده از حوله مشترك و كثيف، لباس كثيف و يا آب ناسالم باعث ايجاد عفونت مزمن چشم يا تراخم مي‌شود.
 3. رسيدن هرگونه ضربه‌اي به چشم خطرناك است.
 4. اگر ذرات شن و يا اجسام خارجي وارد چشم گردند چشم را سريعاً با آب سرد و تميز بشوييد و با گوشه يك دستمال تميز و كتاني و مرطوب ذرات را از چشم خارج نماييد و اگر نمي‌توانيد چشم را بپوشانيد و سريع به چشم پزشك مراجعه نماييد.
 5. هنگام مطالعه بايد فاصله كاغذ از چشم حداقل ۳۰ سانتي‌متر باشد.
 6. هنگام تماشاي تلويزيون فاصله شما از تلويزيون حداقل ۳ متر باشد.
 7. هميشه چشم‌هاي خود را از نظر بينايي كنترل نماييد گاهاً در سر كلاس به نوبت با دست يك چشم خود را آرام بپوشانيد و نوشته‌هاي روي تخته سياه را در فواصل مختلف بخوانيد.
 8. حفاظت از چشم ها در برابر اشعه ماوراء بنفش با استفاده از عينك هاي آفتابي مرغوب
 9. چشم طبيعي و سالم احتياج به درمان ندارد لذا از بكار بردن هر گونه دارو و يا محلولهاي شستشوي چشم بدون دستور پزشك خودداري نمائيد.
 10. داشتن خواب و استراحت كافي
 11. مراجعه منظم به پزشك براي افراد ميانسالي كه دچار فشارخون بالا و ديابت هستند، يا در خانواده‌شان سابقه ابتلا به «گلوكوم» وجود دارد.

ات مرتبط: ">
برچسب‌ها: ">

آنچه درباره جراحي زيبايي پلك بايد بدانيد

جراحي زيبايي پلك

جراحي زيبايي پلك

چشم‌هاي فرد اولين نقطه‌اي است كه هنگام صحبت كردن توجه سايرين را به خود جلب مي‌كند. اين شرايط در حالي است كه هيچ‌چيز نمي‌تواند مثل افزايش سن و تأثيرات ناشي از جاذبه همچون افتادگي پلك، خسته به نظر رسيدن پلك و تشكيل كيسه زير چشم ظاهر صورت فرد را تحت تأثير منفي قرار دهد. به‌اين‌ترتيب تشكيل چربي اضافي دور چشم، ايجاد چين‌وچروك و بلند بودن پلك همگي مي‌توانند باعث شوند ظاهر فرد خسته و پيرتر از حالت واقعي به نظر برسد.

شل شدن و از دست رفتن قوام پوست و بافت‌هاي نگه دارنده پلك‌ها، باعث پُف پلك‌ها و آويزان شدن پوست اين ناحيه مي‌شود. علاوه بر اين، ظاهري نا زيبا درست مي‌كند و گاهي اين افراد از سنگيني پلك‌ها و كاهش ميدان بينايي‌شان شاكي هستند. در اين موارد جراحي زيبايي پلك يا بلفاروپلاستي انجام مي‌شود.

بهترين افراد براي عمل جراحي زيبايي پلك

 • مردان و زناني هستند كه وضعيت فيزيكي مناسب و فيزيولوژي پايدار داشته باشند.
 • در اكثر موارد جراحي زيبايي پلك بر روي افراد داراي سن ۳۵ سال يا بيشتر انجام مي‌شود.(درصورتي‌كه افتادگي و ورم پلك ريشه فاميلي داشته باشد، ممكن است از جراحي زيبايي پلك در سنين پايين‌تر استفاده شود.)
 • ابتلا به مشكلات تيروئيد همچون كم‌كاري تيروئيد و بيماري گريوز، خشكي چشم‌ها يا نداشتن اشك به ميزان كافي، فشارخون بالا و نيز بيماري‌هاي قلبي و عروقي، همگي مي‌تواند ريسك عمل جراحي بلفاروپلاستي را افزايش دهد.
 • در صورت ابتلا به مشكل شبكيه جدا شده يا بيماري آب سياه، قبل از انجام جراحي زيبايي پلك با متخصص چشم خود صحبت نماييد.

ات مرتبط: ">
برچسب‌ها: ">

اسكلريت چيست؟

اسكلريت

اسكلريت چيست؟

التهاب بافت صلبيه چشم اسكلريت ناميده ميشود كه شدت آن مي تواند از التهاب سطحي خوش خيم اپي اسكلرا يا لايه زير ملتحمه، تا التهاب شديد و تمام ضخامت لايه صلبيه متفاوت باشد. بافت ملتحمه بيرونيترين لايه در قسمت سفيدي چشم است و سپس بافت همبند شلي به نام اپي اسكلرا ميباشد و سپس لايه اسكلرا يا صلبيه واقع است. كونژنكتيويت ،  اپي اسكلريت و اسكلريت به ترتيب به التهاب هر يك از اين لايه ها اطلاق ميشود. درمورد كونژنكتويت قبلا مطالبي در سايت مطرح شده و در اينجا بيشتر به تشريح اپي اسكلريت و اسكلريت ميپردازيم؛ تفاوت اپي اسكلريت و اسكلريت به اين دليل اهميت دارد كه تفاوت هاي قابل توجهي از نظر ويژگي هاي باليني، عوارض چشمي و بينايي، همراهي با بيماريهاي ديگرو روش درمان بين آن ها وجود دارند.

اپي اسكلريت معمولاً عارضه اي سطحي با بروز حاد و خودمحدود است كه به ندرت عوارض جانبي چشمي قابل توجه دارد، در موارد كمي ( در حدود ٣٠٪‏) با بيماريهاي ديگر از جمله بيماريهاي ايمني و روماتيسمي همراه است و در صورت نياز به درمان، معمولاً به داروهاي موضعي از خانواده ضد التهاب غيراستروييدي (NSAID) يا كورتون موضعي پاسخ درماني ميدهد و به درمان سيستميك نياز ندارد. در مقابل، اسكلريت معمولاً عارضه اي مزمن با دردي شديدتر و با عوارضي جدي ترميباشد كه چشم بصورت عمقيتر در ناحيه صلبيه درگيرالتهاب مي شود و در معاينه پرخوني شديد لايه عمقي و ته رنگ بنفش ارغواني در سفيدي چشم رؤيت ميشود. اين التهاب ميتواند به صورت پخش و منتشر باشد و يا به صورت يك ندول و برجستگي باشد. اين عارضه اغلب با عوارض چشمي مرتبط از جمله يوويت و التهاب اتاق قدامي چشم همراه است و در موارد شديد تر ممكن است با يووييت ناحيه عمقي چشم ، گلوكوم و آب مرواريد و يا اختلالات شبكيه همراه باشد و بينايي را به مخاطره اندازد. همچنين در درصد بيشتري از موارد با بيماري هاي سيستميك ايمني و روماتيسمي نيز همراه است كه برخي از آن ها مي توانند با درگير كردن مناطق مختلف بدن سبب درگيري وسيع و از كار افتادگي بيمار و مخاطره حيات وي شوند.


ات مرتبط: ">
برچسب‌ها: ">

گلوكوم ، انواع و علائم اين بيماري

گلوكوم

گلوكوم چيست؟

گلوكوم يا آب سياه يكي از بيماري هاي چشم است كه ممكن است  منجر به از دست دادن بينايي گردد. آب سياه در اثر افزايش شديد فشار زجاجيه (مايع درون چشم) بروز مي كنداين بيماري با علامت خاصي همراه نيست از اين رو به آن بيماري خاموش چشم گفته مي شود و معمولا افراد زماني متوجه مي شوند و به پزشك مراجعه مي كنند كه بيماري پيشرفت كرده است.

يكي از دلايل تشخيص ديرهنگام اين بيماري، وابستگي آن به سن است؛ افراد ميانسال مشكلات بينايي خود را به خاطر بالارفتن سن، طبيعي مي دانند و به همين دليل به موقع به پزشك مراجعه نكرده و از بيماري خود مطلع نمي شوند.

انواع گلوكوم به شرح زير هستند:

گلوكوم زاويه باز: شايع ترين نوع آب سياه است. متاسفانه اين بيماري تا به مراحل بسيار پيشرفته نرسد، هيچ گونه نشانه اي ندارد و هر فرد به ظاهر سالمي ممكن است به آن مبتلا باشد. علت اين موضوع اين است كه در آب سياه ابتدا قسمت محيطي ميدان بينايي آسيب مي بيند و با توجه به اين كه قسمت مركزي ميدان بينايي آخرين محلي است كه از بين مي رود فرد تا انتهاي سير بيماري، متوجه اختلال در بينايي خود نمي شود. در موارد بسيار پيشرفته ديد مركزي نيز از بين مي رود و كوري ايجاد مي گردد.

گلوكوم زاويه بسته : اين نوع گلوكوم با درد چشم، قرمزي چشم ، تاري ديد ، روئيت هاله در اطراف نورها، سردرد و تهوع نمايان مي شود. اين علائم در فردي كه قبلا هيچ گونه بيماري نداشته، به طور ناگهاني ظاهر مي شود.

گلوكوم مادرزادي : گلوكوم مادرزادي در نوزادان و شيرخواران با علائم اشك ريزش ‌‌، بستن چشم ها در تماس با نور يا ترس از نور و جمع كردن پلك ها مشخص مي شود. گاهي قرنيه چشم بزرگ و كدر مي شود.


ات مرتبط: ">
برچسب‌ها: ">

انواع سوختگي چشم و درمان آن

سوختگي چشم

چشم يكي از مهم ترين اعضاي بدن براي سلامتي است كه سوختگي ها تهديدي براي اين عضو زيبا و نعمت الهي است. انواع سوختگي ها كه مي تواند چشم را مورد آزار قرار دهد، عبارتند از سوختگي به وسيله موا د شيميايي ، گرما و اشعه.

علائم سوختگي چشم

تماس مستقيم و پاشيدن ماده شيميايي به چشم، خطرناك‌ترين حالت است، اما گاز و غبار غليظ آنها نيز مي تواند باعث صدمه ‌شود.اگر ماده شيميايي، يك يا هر دو چشم شما را بسوزاند، بر اساس علائم زير متوجه آن خواهيد شد:چشم شما درد مي‌گيرد.  چشم حساسيت به نور و يا دچار تاري ديد مي‌شويد.

سوختگي هاي شيميايي چشم

سوختگي هاي شيميايي چشم از اورژانس هاي چشم پزشكي محسوب مي شوند. اين آسيب ها كه موجب اختلال بارز عملكرد چشم مي شوند ، اغلب در جوان ها رخ مي دهند.. آسيب هاي شيميايي چشم مي توانند منجر به تخريب وسيع اپيتليوم سطحي ، قرنيه و اتاق قدامي شوند. اين آسيب ها اغلب اتفاقي و خفيف بوده و موارد شديد آن كه ممكن است منجر به آسيب بينايي شديد شوند كمتر اتفاق مي افتد.

آسيب هاي شيميايي شديد در مردان بين ۴۵-۱۶ سال و اغلب حين كار يا در منزل رخ مي دهند. در زنان نيز اغلب سوختگي هاي شيميايي در منزل رخ مي دهند. مواد شيميايي قليايي كه به طور اتفاقي و يا در سوء قصد به افراد رخ مي دهند به طور وسيعي در محصولات تميز كننده خانگي و در بسياري از تركيبات مورد استفاده در خانه سازي به كار مي روند و به همين دليل شيوع آسيب هاي شيميايي ناشي از مواد قليايي بيشتر از اسيدهاست.


ات مرتبط: ">
برچسب‌ها: ">

حساسيت به نور نشانه چيست؟

حساسيت به نور

حساسيت به نور

فوتوفوبي به معناي هراس يا گريز از نور است. فوتو فوبي را حساسيت چشم ها به نور نيز مي گويند. شخص مبتلا به فوتوفوبي نمي تواند نور و روشنايي را تحمل كند.اگرچه در بيشتر موارد، فتوفوبي خطري ندارد، اما گاهي اوقات نشان دهنده يك مشكل جدي تر است.برخي افراد مبتلا به اين عارضه در مقابل نور درخشان دچار ناراحتي چشمي مي شود، در حاليكه برخي ديگر در مقابل هيچ نوع نور و روشنايي نمي توانند بايستند.منابع اين نور و روشنايي عبارتند از: نور خورشيد، نور لامپ مهتابي يا كم مصرف، نور لامپ هاي معمولي (زرد رنگ) و يا نور شمع يا آتش.

احتمالا براي شما هم پيش آمده كه از يك جاي تاريك وارد محيطي با نور طبيعي شويد و چشمانتان اذيت شود. اين يك واكنش كاملا طبيعي است چون مدتي طول مي‌كشد كه چشم‌ها به نور عادت كنند، اما گاهي اوقات همين واكنش طبيعي طولاني‌‌تر مي‌شود و بيماري چشمي ‌به نام «فوتوفوبي» يا همان حساسيت به نور ايجاد مي‌كند.


ات مرتبط: ">
برچسب‌ها: ">

هايفما چيست و درمان اين بيماري

هايفما چيست؟

هايفما ضربه اي كه عمدتا در اثر تروماي غيرنافذ چشمي ايجاد مي شود مي تواند با عوارض جدي نظير افزايش فشار داخل چشمي، رسوب خون در قرنيه، كاتاراكت ، آسيب عصب بينايي و نهايتا كاهش شديد بينايي همراه شود. شناخت و رسيدگي زود هنگام به اين عارضه مي تواند از عوارض شديد بعدي جلوگيري كند

هايفما نوعي اختلال در چشم است كه بر اثر پارگي عروق موجود در قسمت رنگي چشم و خونريزي داخلي آن قسمت رخ مي‌دهد. عوامل بوجودآورنده اين بيماري  آسيب‌هاي شديد به چشم يا برخي بيماري‌هاي مزمن است.جراحي‌هاي چشم، ضربه‌هاي شديد به چشم، عوامل مادرزادي و بيماري‌هاي مزمن همچون گلوكوم و ديابت مي‌تواند منجر به هايفما شود. در صورت عدم رسيدگي به اين مشكل، ممكن است بيمار نابينا شود

علائم هايفما


ات مرتبط: ">
برچسب‌ها: ">

مجراي اشكي و درمان انسداد آن

سيستم اشكي و مجراي اشكي انسان

غدد اشكي كه در قسمت بالا و خارج كره چشم قرار دارند به همراه غدد اشكي كمكي  Krause و Ciaccio در زير لبه پلك قرار مي گيرند باعث ترشح قسمت آبكي اشك مي شوند. به طور كلي لايه هاي مختلف اشك عبارتند از:

 1. داخلي ترين و نازك ترين لايه كه لايه نازكي از موكوس است توسط سلول هائي در ملتحمه توليد و ترشح مي شود .
 2. لايه مياني ضخيم ترين لايه است و در واقع مانند محلول بسيار رقيق آب و نمك مي باشد. غدد اشكي اصلي و كمكي اين قسمت از اشك را توليد مي كنند. عملكرد اين لايه باعث مرطوب نگاه داشته شدن چشم و بيرون راندن گرد و غبار و اجسام خارجي مي شود. اشكال در ترشح اين لايه آبكي چشم، شايع ترين علت ايجاد خشكي چشم است.
 3. سطحي ترين لايه اشك، لايه بسيار نازكي از جنس چربي است كه به وسيله غدد ميبومين ترشح مي شود. وظيفه اصلي اين لايه جلوگيري از تبخير لايه هاي آبكي زيرين خود است.

 اشك در سطح چشم منتشر شده و سپس از طريق دو منفذ كوچك كه در لبه داخلي پلك بالا و پايين هستند وارد مجراي اشكي و كيسه اشكي شده و در نهايت از طريق  مجراي نازولاكريمال (دماغي اشكي) وارد بيني مي شود. به همين دليل است كه ما در موقع گريه كردن دچار آب ريزش بيني مي شويم. بنابراين سيستم اشكي شامل غدد اشكي اصلي و كمكي، مجراي اشكي ، كيسه اشكي و مجراي نازولاكريمال است.


ات مرتبط: ">
برچسب‌ها: ">

تشخيص و درمان انحراف چشم يا استرابيسم

انحراف چشم يا استرابيسم

استرابيسم يا لوچي چشم عبارتست از هم جهت نبودن محورهاي بينائي دو چشم . يعني اين كه مسير نگاه فرد در دو چشم در يك جهت نيست و وقتي كه يك چشم در جهت خاصي نگاه مي كند، چشم ديگر به سمت ديگري نگاه مي كند. اين بيماري يكي از مشكلات شايع چشم پزشكي است و در ۴% موارد در گروه سني اطفال و بزرگسالان ديده مي شود. چشم ها (يكي يا هر دو) ممكن است به داخل، خارج، بالا يا پايين انحراف داشته باشند. دربعضي افراد ممكن است بيش از يك نوع انحراف وجود داشته باشد.

تشخيص استرابيسم

لازم است هر كودكي در طي دوره شيرخواري يا سنين قبل از مدرسه توسط پزشك خانواده، متخصص اطفال يا چشم پزشك معاينه و مشكلات احتمالي او تشخيص داده شود. اين موضوع به ويژه در مواردي كه عضو ديگري از خانواده مبتلا به استرابيسم يا آمبليوپي است اهميت بيشتري پيدا مي كند. در شيرخواران اغلب درك اختلاف بين انحراف ظاهري دو چشم از استرابيسم واقعي مشكل است. در كودكان كم سن و سال بيني پهن و عريض و چين پوستي قسمت داخلي پلك سبب مي شود كه در نگاه به چپ و راست چشم ها مخفي شده و بدين ترتيب منحرف بنظر برسند. اين ظاهر استرابيسمي به تدريج و با رشد كودك بهبود مي يابد و حال آنكه استرابيسم واقعي ارتباطي با رشد كودك ندارد و در اين ميان چشم پزشك به خوبي قادر به تمايز بين استرابيسم واقعي و كاذب است.


ات مرتبط: ">
برچسب‌ها: ">

روش هاي رفع گودي چشم چيست؟

گودي چشم

گودي چشم

پاسخ دكتر رجبي به برخي از سوالات رفع گودي چشم را در زير مشاهده مي كنيد :

۱- سوال :

با سلام، چشم راست بنده كمي از چشم چپم كوچك تر است كه دليلش متقارن نبودن دو طرف صورت از نظر استخواني مي باشد، اين مشكل از بدو تولد نبوده عكس هاي  كودكي چشم ها كاملا اندازه هم بوده ولي الان چشم راست كوچكتر و گودتر مي باشد، هنگام سرما چشم كوچك تر دچار سوزش شده و در كل خارش و حساسيت در چشم كوچك فقط ديده مي شود مشكل از چيست؟ ايا با عمل اصلاح صورت مي گيرد و مشكل حل مي شود؟

پاسخ دكتر رجبي :

سلام، خارش و حساسيت نمي تواند ربطي به كوچكتر يا گودتر بودن چشم راستتان داشته باشد، ناقرينگي صورت الزاما مادرزادي نيست و طي تكامل صورت در اثر موارد محيطي فراواني از جمله انحناي ستون فقرات، انحرافات خفيف چشم، نحوه عادت خوابيدن و بسياري موارد ديگر رشد دو طرف صورت به صورت ناقرينه تداوم مي يابد. براي اينكه ببينيم آيا قابل اصلاح هست يا خير بايد معاينه شويد، در مواردي كه گود افتادگي يك طرف شديد و واضح باشد، ميتوان با قرار دادن پروتز داخل كاسه چشم باعث بالا آمدن چشم گود و اصلاح ناقرينگي چشم ها شد.


ات مرتبط: ">
برچسب‌ها: ">

نكات بعد از جراحي بلفاروپلاستي پلك بالا

جراحي بلفاروپلاستي پلك بالا

به دنبال جراحي بلفاروپلاستي پلك بالا به بيماران عزيز توصيه مي شود كه:

 1. پس از عمل تا ٢٤ ساعت ، از كمپرس سرد به صورت يك ربع كمپرس و سه ربع آزاد استفاده شود.
 2. ورم خفيف پلك روز سوم بعد از عمل در حداكثر ميزان خود است و بعد از آن روبه كاهش مي رود.
 3. در انتهاي عمل چسب ظريفي روي محل برش قرار داده مي شود كه بايد فرداي عمل توسط خود بيمار برداشته شده و پماد روي بخيه ها زده شود.
 4. از همان روز اول قطره هايي تجويز ميشود كه شخص بايد به داخل چشم خود بريزد.
 5. بيمار سه روز بعد از عمل مي تواند استحمام نموده و پلك خود را با آب و صابون ملايم بدون دستكاري شستشو دهد.
 6. ده روز بعد از عمل نيز بخيه ها برداشته مي شوند. آثار بخيه ها حداكثر ظرف دو ماه كاملا محو مي شوند، البته يك سري كرمها هستند كه اين روند را تسريع مي كنند، و بعد برداشتن بخيه اين كرمها براي بيمار تجويز مي شود.

ات مرتبط: ">
برچسب‌ها: ">

همه چيز درباره جراحي زيبايي پلك

جراحي زيبايي پلك

جراحي زيبايي پلك

چشم ها نشان دهنده سن فرد و منعكس كننده حالات هيجاني و خلقي وي هستند. متاسفانه چشم ها و پلك ها زودتر از ساير اجزاي بدن ، علائم پيري را نشان مي دهند. به دليل همين حساسيت ، هر روز افراد بسياري با استفاده از جراحي زيبايي پلك چشم ، اعتماد به نفس بيشتري پيدا كرده و از زندگي خود لذت بيشتري مي برند.

وقتي بيماران از پف زير چشم، چروكهاي متعدد و افتادگي پلك ها رنج ميبرند نياز به جراحي زيبايي پلك دارند در غير اين صورت نبايد اين كار انجام شود. جراحي پلك منظره چشم را هشت تا ده سال جوانتر ميكند.البته آثار جراحي زيبايي پلك مثل برخي از جراحي هاي زيبايي تا پايان عمر باقي نمي ماند و ممكن است پس از چند سال نياز به تكرار عمل باشد.عمل جراحي افتادگي پلك يكي از اعمال جراحي كم خطر و كم عارضه است اما هيچ عملي نيست كه در آن احتمال خطر و عارضه صفر باشد. از جمله عارضه هاي بسيار شايع جراحي زيبايي پلك عدم تقارن پلك ها است.

معاينه دقيق چشم و ساختمانهاي اطراف چشم مثل غدد اشكي، پمپ اشكي، مجراي اشكي ، عملكرد عضلات و بينائي، قبل از تزريق چربي و تزريق فيلر , تزريق بوتاكس , جراحي زيبايي پلك , ليفت ابرو , ليفت گونه , كشيدگي چشم , افتادگي پلك چشم (پتوز) ضروري است. معاينات توسط جراح پلك (جراح پلاستيك چشم) انجام مي شود تا از عوارض جراحي بلفاروپلاستي جلوگيري شود.


ات مرتبط: ">
برچسب‌ها: ">

نكات مهم درباره جراحي پلك

جراحي پلك

جراحي پلاستيك ، خواه به منظور زيبائي يا با هدف بازسازي ، نيازمند انتخاب هاي فراواني است كه مهمترين آنها ، انتخاب يك جراح قابل اعتماد است. افزايش سن باعث تغييراتي در پوست بدن مي شود يكي از نقاطي كه نخستين تغييرات را بروز مي دهد پوست پلك هاست. به علت نازك بودن پوست، پلك ها با افزايش سن، چروك ها و خطوط عميقي در آنها شكل مي گيرد و پلك ها افتادگي پيدا مي كنند.اين امر ظاهر فرد را پيرتر، خسته و غمگين نشان مي دهد. بلفاروپلاستي يا جراحي پلك ، عمل جراحي ساده و موثري است كه با اصلاح اختلالات فوق در پلك فوقاني ،تحتاني يا هر دو ظاهري جوان تر به فرد مي بخشد.

با انجام عمل جراحي پلك ها موارد زير درمان خواهد شد :

 • پوست شل و اضافي و آويزان كه باعث ايجاد چين و چروك در پلك فوقاني شده و گاها اين پوست اضافي جلو ديد شما را هم مي گيرد
 • چربي اضافه پلك فوقاني كه باعث پف آلودشدن پلك شده است
 • تورم زير چشم
 • پژمردگي پلك تحتاني
 • پوست اضافي و چين و چروك هاي ظريف پلك تحتاني

ات مرتبط: ">
برچسب‌ها: ">

ورم پلك ، علل و درمان آن

ورم پلك

ورم پلك

عموما ورم پلك ‌ها در صورت وجود هرگونه التهاب يا مايع اضافي در بافت پيوندي پيرامون چشم رخ مي‌دهد كه ممكن است دردناك يا بدون درد باشد و پلك‌هاي فوقاني يا تحتاني را در بر گيرد. يكي از مواردي كه ممكن است براي هر شخصي اتفاق بيافتد ورم دور چشم است كه معمولاً به آن مي‌گويند “پف چشم” كه باعث نگراني خيلي‌ها از جمله خانم‌ها مي‌شود. ورم پلك مي‌تواند دلايل زيادي داشته باشد كه از جمله آن عارضه ارثي، عفونت يا پيدايش يك زخم است.

بيشترين موارد تورم اطراف چشم و پف زير چشم ناشي از شل شدن پوست در سنين كهنسالي است.با افزايش سن پوست اطراف چشم ها نازكتر مي شود و از توان ارتجاعي آن كاسته خواهد شد . در اين هنگام چربي زير پوست موجب برآمدگي پوست مي گردد . برآمدگي هاي كيسه مانند و گرد اطراف چشم بر خلاف پف آلودگي مي تواند نشانه اي از مشكلات تيروئيد ، بيماري گريوز، و يا مشكلات كليوي باشند .


ات مرتبط: ">
برچسب‌ها: ">
[ ]
تمامی حقوق این وب سایت متعلق به دكتر رجبي -فوق تخصص جراحي پلاستيك چشم است. || طراح قالب monoblog.ir